Opublikowano Dodaj komentarz

Tego nie zobaczysz gołym okiem

Dość często spotykam się z opiniami, że fototapety to głupota. Ten raczej niewyszukany argument podnoszą ludzie, którym pomieszczenia z fototapetami kojarzą się z pomieszczeniami w dawnych (i jeszcze nawet w niektórych współczesnych) salonach fotograficznych, gdzie jedna ze ścian stanowiła właśnie takie tło. Były tam górskie krajobrazy, rzeki i tym podobne wynalazki. Wypadało to z dzisiejszej perspektywy strasznie nienaturalnie, ale te czasy już dawno minęły i ponadto nikt już się w ten sposób nie bawi, zwłaszcza w swoim własnym domu. Współczesna fototapeta jest całkowicie pozbawiona ograniczeń odnoszących się do samej jej formy, przede wszystkim dzięki komputerom pozwalającym na nanoszenie na papier absolutnie dowolnej rzeczy. Najlepiej usta krytyków zamyka mikroświat lub rzeczy oglądane z zupełnie innej perspektywy.


Pierwsza z tych kategorii to przeniesienie na ściany czegoś małego, co dzięki fotografii i drukowi komputerowemu może urosnąć wielokrotnie. Bywają to egzotyczne kwiaty bądź owoce, nie brakuje maleńkich stworzonek, a nawet tylko części ich ciałek. Osoby lubiące szokować swoich gości potrafią nawet umieszczać na całej ścianie wielgachne szczęki rekina albo równie dużą głowę szerszenia. My możemy oczywiście podejść do sprawy znacznie bardziej zachowawczo i rozsądnie decydując się na motywy roślinne czy inne ciekawe rzeczy w dużym powiększeniu, chociażby płatki śniegu czy ziarnka piasku. Zwłaszcza w przypadku tej ostatniej rzeczy większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wiele umyka im oczom właśnie ze względu na skalę.

Zmiana perspektywy to trochę inne zagadnienie, ponieważ nie skupiamy się tak bardzo na poszukiwaniu rzeczy ciekawej na ścianę, a szukamy interesującego ujęcia, punktu widzenia nieosiągalnego dla nas w zasadzie nigdy. Fani sportu mogą umieścić sobie panoramę stadionu ukochanej drużyny widzianą ze środka płyty boiska albo widok rozciągający się ze szczytu himalajskiego K2. Takich pomysłów jest oczywiście znacznie więcej i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest to pomysł o tyle lepszy od innych, że można postarać się naprawdę o potężną oryginalność nie będąc ograniczonym w żaden sposób przez katalog propozycji usługodawcy. Tego typu zdjęcia można znaleźć nawet za darmo w Internecie lub zrobić samemu, jeśli tylko mamy odpowiednie możliwości techniczne. Muszą one być odpowiedniej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.