Opublikowano Dodaj komentarz

Sztuka w domu

Szukając pomysłu na ciekawe ozdobienie ścian w domach można zrobić krok w kierunku sztuki. Tradycyjnym wyjściem jest powieszenie obrazu w ozdobnej ramie, ale jest to rozwiązanie bardzo minimalistyczne. Znacznie lepszym podejściem będzie spróbowanie czegoś większego: fototapet.


Fototapety przedstawiające reprodukcje sztuki, głównie obrazów, ale też mogą to być zdjęcia rzeźb bądź przeróżnych instalacji, są niezwykle ciekawym pomysłem, ale trzeba mieć na uwadze kwestie techniczne. Nie wszyscy autorzy mieli wielki rozmach i ich dzieła potrafią być po prostu niewielkie. Wtedy może pojawić się problem polegający na tym, że powiększenie zniszczy jakość obrazu zostawiając nas z rozmazaną plamą. Co ciekawe, może to paradoksalnie stworzyć bardzo interesujący efekt. Najczęściej jednak będziemy szukać czegoś dużego. Nie musi to być od razu Panorama Racławicka, tym niemniej rozmiar ma tutaj znaczenie.Polecić można na pewno artystów czasu odrodzenia, którzy skupili się na człowieku. Bardzo często swoimi pracami ozdabiali całe ściany w pałacach, co będzie dla nas wielką pomocą z przyczyn oczywistych. Pomyśleć przy okazji można o aktach, które w tamtej epoce odeszły od średniowiecznej makabreski na rzecz znacznie piękniejszego ujęcia ciała ludzkiego. Wiąże się to niestety z pewnym tabu społecznym, ale można sobie z tym poradzić albo po prostu nie zwracając na nie uwagi, albo wykorzystując w odpowiedni sposób umeblowanie pomieszczenia do pozbycia się z widoku części fototapety, które mogłyby nie do końca zostać ciepło przyjęte.


Często znacznie lepiej wypada wykorzystanie sztuki współczesnej, lub przynajmniej tej nie starszej niż jakieś sto lat. Jej podstawową zaletą, lub wadą w oczach jej krytyków, jest wysoki poziom abstrakcji. Mówiąc prościej, fototapeta z wykorzystaniem dzieł kubistów bądź dadaistów nie będzie siew jakiś specjalnie dosłowny sposób odnosiła do realnych obiektów, nawet jeśli będzie przedstawiała akt, ale skupiać się będzie na kształcie i kolorze. Jako fototapeta coś takiego jest wręcz niesamowite. Znów niestety pojawi się ograniczenie dotyczące rodzaju wnętrza, ponieważ coś takiego nie zawsze będzie pasowało do pomieszczeń przygotowywanych jako bardziej spokojne lub po prostu klasyczne. Tu jednak z pomocą przyjść nam może surrealizm, który często utrzymywany jest w łagodnej kolorystyce, a eksperymenty z kształtem mają tu raczej bawić niż szokować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.