Opublikowano Dodaj komentarz

Na uliczkach małych i dużych

Nigdy nie uważałem się specjalnie ani za domatora, ani też za osobę, która musiałaby cały czas spędzać poza czterema ścianami. Czuję się równie dobrze w swoim mieszkanku, co w plenerze czy zwiedzając różne ciekawe miejsca. Prawda jest jednak taka, i jest to dość oczywiste, że nie wszędzie jest tak samo fajnie. W pomieszczeniach można czuć się dobrze lub źle i w plenerze można czuć się dobrze lub źle. Wszystko zależy od tego, jaki wystrój sobie zorganizujemy, bądź też gdzie się udamy. Te dwie rzeczy można połączyć w jedną całość, co udało mi się znakomicie dzięki fototapetom.


Na pomysł ten wpadłem przechadzając się uliczkami starego miasta Krakowa. Każdy z nas na pewno był w tym mieście i wie, że jest to niezwykle przyjemne uczucie. Powrót po czymś takim do domu jawił mi się jako doświadczenie nie do końca pożądane. Postanowiłem zatem zabrać część Krakowa do siebie. Znalazłem firmę, która wykonywała fototapety w oparciu o zdjęcia Krakowa, nie o panoramy lecz właśnie te zwykłe, z perspektywy przechodnia. Muszę przyznać, że efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, ponieważ w salonie naprawdę byłem w stanie poczuć się tak, jak w kawiarence przy Trakcie Królewskim. Brakowało tylko trochę tego charakterystycznego zapachu historii unoszącej się w powietrzu, no ale nie można mieć wszystkiego. Czytaj dalej Na uliczkach małych i dużych

Opublikowano Dodaj komentarz

Wśród wielkich tego świata

Ostatnio wpadłem na dość ciekawy pomysł. Narodził się on w momencie, kiedy przyszło wreszcie co do czego i musieliśmy zabrać się za generalny remont pokoju naszej dorastającej córki. Spodziewaliśmy się, że zażyczy sobie wystroju w swoim stylu, czyli czegoś raczej ciemnego i pozbawionego szczególnej różnorodności, ale zaskoczyła nas wszystkich. Twardo domagała sie bowiem, by na ścianach znajdowało się jak najwięcej odniesień do jej ulubionego zespołu muzycznego, na punkcie którego zbzikowała w ciągu ostatniego pół roku. Może to tylko faza, ale nastolatce nie wytłumaczysz, więc zabrałem się za poszukiwania rozwiązań, które mogłyby to urzeczywistnić. Ku mojemu zdziwieniu, wręcz idealnym rozwiązaniem okazały się fototapety.


Czytaj dalej Wśród wielkich tego świata

Opublikowano Dodaj komentarz

Zabawa z fakturami

Wszystkie przedmioty, czymkolwiek by nie były, posiadają jakąś fakturę. Dla jasności, najogólniej rzecz ujmując, faktura to wygląd powierzchni danej rzeczy. Problem z nią polega na tym, że znacznie częściej czujemy ją pod palcami czy pod stopami, niż w sposób realny widzimy. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, iż z większej odległości nasz wzrok w naturalny sposób, nawet pomijając wady widzenia, pomija większość tak drobnych szczegółów, które zresztą na co dzień nie są aż takie istotne. Jeśli jednak przyjrzymy się wielu przedmiotom z bliska to zauważymy, że bywają one niesamowicie ciekawe.


Współczesna technika umożliwia nam robienie fotografii z bardzo bliskiej odległości, które potrafią zmienić maleńki świat w prawdziwe giganty bez żadnych strat w jakości obrazu. Tą właśnie możliwość warto jest zastosować w dekoracjach naszych wnętrz. Jest na to kilka sposobów. Pierwszy z nich, mój osobiście ulubiony, to wypełnienie fototapetą z fakturą całego pomieszczenia. Bierze się, dla przykładu, skórkę z pomarańczy w bardzo dużym przybliżeniu i powiela się ją za pomocą programów komputerowych tak, że w sposób naturalny rozciąga się na całą ścianę. Daje to niesamowity wręcz efekt energetyzujący i nie można zapominać też o tym, że wygląda to niemal dosłownie kosmicznie. Mikroświat jest niesamowicie wręcz interesujący. Czytaj dalej Zabawa z fakturami

Opublikowano Dodaj komentarz

Tego nie zobaczysz gołym okiem

Dość często spotykam się z opiniami, że fototapety to głupota. Ten raczej niewyszukany argument podnoszą ludzie, którym pomieszczenia z fototapetami kojarzą się z pomieszczeniami w dawnych (i jeszcze nawet w niektórych współczesnych) salonach fotograficznych, gdzie jedna ze ścian stanowiła właśnie takie tło. Były tam górskie krajobrazy, rzeki i tym podobne wynalazki. Wypadało to z dzisiejszej perspektywy strasznie nienaturalnie, ale te czasy już dawno minęły i ponadto nikt już się w ten sposób nie bawi, zwłaszcza w swoim własnym domu. Współczesna fototapeta jest całkowicie pozbawiona ograniczeń odnoszących się do samej jej formy, przede wszystkim dzięki komputerom pozwalającym na nanoszenie na papier absolutnie dowolnej rzeczy. Najlepiej usta krytyków zamyka mikroświat lub rzeczy oglądane z zupełnie innej perspektywy.

Czytaj dalej Tego nie zobaczysz gołym okiem

Opublikowano Dodaj komentarz

Sztuka w domu

Szukając pomysłu na ciekawe ozdobienie ścian w domach można zrobić krok w kierunku sztuki. Tradycyjnym wyjściem jest powieszenie obrazu w ozdobnej ramie, ale jest to rozwiązanie bardzo minimalistyczne. Znacznie lepszym podejściem będzie spróbowanie czegoś większego: fototapet.


Fototapety przedstawiające reprodukcje sztuki, głównie obrazów, ale też mogą to być zdjęcia rzeźb bądź przeróżnych instalacji, są niezwykle ciekawym pomysłem, ale trzeba mieć na uwadze kwestie techniczne. Nie wszyscy autorzy mieli wielki rozmach i ich dzieła potrafią być po prostu niewielkie. Wtedy może pojawić się problem polegający na tym, że powiększenie zniszczy jakość obrazu zostawiając nas z rozmazaną plamą. Co ciekawe, może to paradoksalnie stworzyć bardzo interesujący efekt. Najczęściej jednak będziemy szukać czegoś dużego. Nie musi to być od razu Panorama Racławicka, tym niemniej rozmiar ma tutaj znaczenie. Czytaj dalej Sztuka w domu

Opublikowano Dodaj komentarz

Z fototapetami wśród zwierząt

Niektórzy z nas to straszni kociarze, jeszcze inni po prostu uwielbiają psy, a nie brakuje też miłośników rybek. Zwierzęta mają to do siebie, że czasami wolimy je bardziej od towarzystwa ludzi. Czasami są to tylko takie napady, ale czasami sprawa całkiem trwała. Niezależnie od tego wszystkiego i naszej filozofii życiowej, trzeba przyznać, że zwierzaki to często bardzo wdzięczne modele dla fotografów. Wystarczy spojrzeć tylko na portale społecznościowe żeby zobaczyć, ile zdjęć swoich pupili ludzie tam wstawiają.

Czytaj dalej Z fototapetami wśród zwierząt

Opublikowano Dodaj komentarz

Rodzina i znajomi inaczej

Większość fototapet bazuje na czysto estetycznych wartościach obrazów, które się na nie nanosi. Klasycznie były to jakieś rzeczki, różnego rodzaju góry, czy też po prostu ciekawsze tekstury. Jest to oczywiście fenomenalne i pokoje w ten sposób ozdobione potrafią zrobić niesamowite wrażenie. Nie wszyscy mamy jednak takie same priorytety i chociaż wielgachny kot na pół ściany na pewno dla wielu osób będzie wymarzonym rozwiązaniem, inni będą woleli postawić na coś zupełnie innego. Pomoże nam w tym technika komputerowa, która w dzisiejszych czasach jest naprawdę trudna do odróżnienia od magii.

Czytaj dalej Rodzina i znajomi inaczej

Opublikowano Dodaj komentarz

A może by tak coś połączyć?

Firmy zajmujące się przenoszeniem fotografii na różnego rodzaju nośniki, które potem umieszcza się na ścianach, zazwyczaj reklamują przede wszystkim swoje fototapety. Jest to z ich punktu widzenia logiczne, ponieważ jest to siłą rzeczy zawsze duże zamówienie i ponadto można na nim dostać dobrą marżę. Sęk w tym, że nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie dla nas samych. Powiedzmy sobie szczerze: fototapeta nie jest wyborem dla każdego i nie ma co udawać, że jest inaczej. Wrażliwości estetycznych jest tyle, ilu ludzi na świecie, albo i jeszcze więcej. Nie trzeba na szczęście od razu iść na całość, czyli tapetować całego pomieszczenia fototapetą.

Czytaj dalej A może by tak coś połączyć?

Opublikowano Dodaj komentarz

Małe i duże

W ostatnim czasie bardzo głośno jest o fototapetach. Powstałą cała masa punktów usługowych, gdzie można sobie zrobić na ścianie rafę koralową, Alpy, piękną puszczę albo sawannę zapakowaną zwierzętami. Pomysłów naprawdę jest cała masa. Zapominamy przy tym jednak, że nie samymi fototapetami żyje człowiek, a tym bardziej punkt fototapety przygotowujący. Oprócz nich jest jeszcze cała masa naklejek, plakatów i płócien, które można wykorzystać do naszych celów.

Czytaj dalej Małe i duże

Opublikowano Dodaj komentarz

Najbardziej efektowne fototapety

Jako największą zaletę fototapet zazwyczaj podaje się fakt, iż każdy może mieć na nich wszystko, co tylko mu się podoba: od ilustracji pobieranych z Internetu, przez propozycje katalogowe, aż po samodzielnie wykonane zdjęcia. Nie zmienia to jednak faktu, iż istnieje pewien katalog propozycji, kanon, według których tworzona jest co najmniej połowa wszystkich sprzedawanych fototapet. Jest on dość różnorodny.


Bardzo często wybierane są krajobrazy górskie. Wielkie wrażenie potrafią robić wszelkiego rodzaju góry: wysokie szczyty i trochę niższe pagórki, zaśnieżone i mieniące się wszystkimi odcieniami zieleni, puste bądź też pełne życia, niedotknięte ludzką stopą lub pełne śladów naszej działalności. Związane jest to głównie z przestrzenią, którą w górach można bardzo łatwo znaleźć i przenieść potem na nasze ściany.

Czytaj dalej Najbardziej efektowne fototapety